Saltu al enhavo

wahren

El Vikivortaro

(hüten) gardi, antaŭgardi, (bewahren) konservi, (ein Geheimnis wahren) gardi sekreton, (seine Rechte wahren) defendi siajn rajtojn, protekti siajn rajtojn

Vidu ankaŭ (ĉiuj lingvoj): währen

germana[redakti]

 Verbo[redakti]

Tempo Persono Vortformo
As-tempo ich wahre
du wahrst
er, sie, es wahrt
Is-tempo ich wahrte
Participo 2   gewahrt
Subjunktivo 2 ich wahrte
U-modo Ununombro wahre
Multenombro wahrt
Helpa verbo   haben
Ĉiuj aliaj formoj: wahren (konjugacio)
Silabseparo
wah·ren, preterito: wahr·te, participo: ge·wahrt
Elparolo
IFA ˈvaːʀən , preterito:  ˈvaːɐ̯tə , participo:  ɡəˈvaːɐ̯t 


Signifoj en la germana:

[1] etwas aufrechterhalten, beibehalten, nicht ändern
Samsencaĵoj
[1] beibehalten
Kontraŭvortoj
[1] abbrechen, beenden
Ekzemploj
[1] Man muss den Frieden wahren.
Frazaĵoj
[1] Frieden, Gesicht, Interessen wahren
Vortfaradoj kaj vortgrupigadoj
[1] bewahren, verwahren, Wahrer, Wahrung

Tradukoj
[redakti]

Referencoj kaj literaturo
[1] Digitales Wörterbuch der deutschen Sprache „wahren
[1] canoo.net „wahren
[1] Duden enrete „wahren
[1] Uni Leipzig: Wortschatz-Lexikonwahren“.

 Substantiva formo‎[redakti]

Silabseparo
wah·ren
Elparolo
IFA ˈvaːʀən 


Gramatikaj trajtoj
  • Genitiv Singular Maskulinum der starken Flexion des Adjektivs wahr
  • Akkusativ Singular Maskulinum der starken Flexion des Adjektivs wahr
  • Genitiv Singular Neutrum der starken Flexion des Adjektivs wahr
  • Dativ Plural der starken Flexion des Adjektivs wahr
  • Genitiv Singular Maskulinum der schwachen Flexion des Adjektivs wahr
  • Dativ Singular Maskulinum der schwachen Flexion des Adjektivs wahr
  • Akkusativ Singular Maskulinum der schwachen Flexion des Adjektivs wahr
  • Genitiv Singular Femininum der schwachen Flexion des Adjektivs wahr
  • Dativ Singular Femininum der schwachen Flexion des Adjektivs wahr
  • Genitiv Singular Neutrum der schwachen Flexion des Adjektivs wahr
  • Dativ Singular Neutrum der schwachen Flexion des Adjektivs wahr
  • Plural der schwachen Flexion des Adjektivs wahr
  • Genitiv Singular Maskulinum der gemischten Flexion des Adjektivs wahr
  • Dativ Singular Maskulinum der gemischten Flexion des Adjektivs wahr
  • Akkusativ Singular Maskulinum der gemischten Flexion des Adjektivs wahr
  • Genitiv Singular Femininum der gemischten Flexion des Adjektivs wahr
  • Dativ Singular Femininum der gemischten Flexion des Adjektivs wahr
  • Genitiv Singular Neutrum der gemischten Flexion des Adjektivs wahr
  • Dativ Singular Neutrum der gemischten Flexion des Adjektivs wahr
  • Plural der gemischten Flexion des Adjektivs wahr
wahren estas fleksiita formo de wahr.
Ĉi tiu kapvorto estis kreita antaŭ ĉio; la ĉefkapvorto „wahr“ estu ankoraŭ starigita.

Similaj vortoj:

simile skribitaj kaj/aŭ elparolitaj: währen, waren